Číž - Kúpeľný hotel RIMAVA***
Check in od 16.00 hod.
Check out do 10.00 hod.
Liečebný komplex Kúpele Číž - Jódové kúpele je vsadený do celoročne udržiavaného lesoparku, ktorý vytvára príležitosti na relaxačné prechádzky a oddych po liečebných procedúrach. Klimatické pomery kúpeľov aj ich okolia sú charakteristické zdravým slnečným, suchým a nedráždivým podnebím, vhodným aj na helioterapiu. Kúpele Číž ponúkajú širolé spektrum liečebných procedúr. Kúpele Číž pre liečebné účely sa využíva prameň Hygiea s prírodnou liečivou stredne mineralizovanou jódovou, chlorido - sodnou , hypotonickou minerálnou vodou s vysokým obsahom lítia a brómu. Vyviera spontánne z hĺbky 15,7 m o teplote 18 °C, celkovej mineralizácii 11 615 mg/l, pH 8,4, výdatnosť 70 l/min. Priemerná ročná teplota oblasti je 12,5 °C a relatívna ročná vlhkosť je 65%.
Kúpeľný hotel Rimava je centrálna a najväčšia budova v kúpeľoch Číž, ktorá navyše prešla v roku 2006 rozsiahlou rekonštrukciou. Priamo v hoteli sa nachádza recepcia, prijímacia kancelária a kultúrne oddelenie. Veľkou výhodou ubytovacieho zariadenia je fakt, že s budovou Balneoterapie je prepojená spojovacou chodbou. Súčasťou kúpeľného hotela je taktiež kúpeľná reštaurácia, ktorá je prispôsobená aj detským klientom (detské menu, detský kútik, vysoké detské stoličky), jedáleň a rýchle občerstvenie s terasou. Skutočnosť, že hotel nedávno prešiel rekoštrukciou zaručuje, že svojou výbavou a poskytvanými službami určite uspokojí aj náročnejšiu klientelu. V kúpeľnom parku je hosťom k dispozícii saunový vitálny svet, bowling, telocvičňa, fitness a počas letnej sezóny vodný svet (vonkajší bazénový komplex). Pri kúpeľnom hoteli je situovaný aj tenisový kurt a minigolfové ihrisko. Kúpele Číž obdivujú turisti zo Slovenska i zahraničia. Dobrá lokalita, pokoj a krásna príroda sú len niektoré benefity kúpeľov Číž.
V ponuke je ubytovanie v jednoposteľových a dvojposteľových izbách, dvojlôžkových a rodinných apartmánoch. Izby sú vybavené TV, rádiobudíkom, sušičom na vlasy (okrem prízemia), prípojkou na internet, (okrem prízemia) chladničkou a rýchlovarnou kanvicou. V podkroví kúpeľného hotela je 7 klimatizovaných apartmánov (dva bezbariérové), a dve klimatizované konferenčné miestnosti pre 2 x 30 osôb. Kúpeľná jedáleň s kaviarňou – stravujú sa tu všetci ubytovaní klienti. Rýchle občerstvenie s terasou je otvorené počas letnej sezóny.
Raňajky sú formou bufetových stolov, servírované obedy a večere s možnosťou výberu zo štyroch druhov jedál.
Hotelové služby
- trezor na recepcii
- využívanie PC, pripojenie na internet
- odvoz a dovoz klientov a batožiny
- nestrážené parkovisko
- predaj suvenírov a hygienických potrieb
Kúpeľný hotel RIMAVA***
Zadaným podmienkam nevyhovujú žiadne produkty
HISTÓRIA
Prvá písomná zmienka o obci sa našla v Spišskom archíve v r. 1245, pod dnešným názvom je obec spomínaná od r.1274. Kúpele Číž za svoj vznik vďačia náhodnému objavu jódo-brómového prameňa v roku 1862, keď čížsky občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil na slanú vodu. Prví „pacienti“ boli miestni občania. V roku 1865 sa potvrdilo, že prameň slanej vody obsahuje niektoré liečivé prvky, najmä jód a bróm. Prvý prameň jódovej vody dostal meno Themis. V hĺbke 35 m sa našla ďalšia slaná voda s vyšším obsahom jódu a brómu pre liečebné účely – prameň Hygiea, ktorý sa už viac ako 150 rokov využíva na pitnú kúru. Tretí prameň Neptún sa využíval na vaňové kúpele spolu s prameňom Themis. V r.1888 Rimamuránská spoločnosť začala stavať kúpele. Jednotliví účastníci si postavili svoje liečebné domy pre pacientov (Mária, Margita, Kamilla, Horváth, Ilona) spolu s cca 200 lôžkovou kapacitou. V zimných mesiacoch zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš, ktoré boli exportované do USA. Veľmi dobré boli i mydlá vyrobené s čížskou vodou na liečbu akné a rôznych kožných ochorení. O tom, že čížska liečivá voda patrí medzi ojedinelé svetové unikáty svedčia aj viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Za I. Čs. republiky ( r.1934) Masarykova liga zriadila v Číži ozdravovňu pre deti – liečebný dom Milan. Liečila sa tu i dcéra prezidenta – Alica Masaryková. Liečebný dom Milan slúži aj v súčasnosti pre deti od 3 do 18 rokov. V rokoch 1975-80 bol postavený nový liečebný dom Rimava s vnútorným rehabilitačným bazénom, fyzioterapiou, vaňovými kúpeľmi, ordináciami a jedálňou. Od roku 1996 sú kúpele pod správou akciovej spoločnosti. Kúpele prešli kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa týkala všetkých ubytovacích kapacít a kúpeľného parku. Vpriestore medzi hotelom Rimava a liečebným domom Milan bol postavený vodný svet – vonkajší bazénový komplex.
HIPOTERAPIA
Hipoterapia je rehabilitačná metóda, pri ktorej sa využíva pôsobenie koňa a jeho kroku s cieľom liečiť. Jemné konské pohyby sú zdrojom rytmických impulzov, ktoré sa prenášajú z koňa na človeka, čím navodzujú kĺbovú mobilizáciu, dochádza k uvoľneniu svalového napätia, odbúravajú sa patologické pohybové stereotypy, dochádza k mimovoľnému zapojeniu reflexov pre rovnováhu, podporuje sa vzpriamené držanie trupu a hlavy. Dochádza k zlepšeniu koordinácie pohybov, rovnováhy, pohybovej symetrie, stimulácii dýchacieho svalstva a k ovplyvneniu duševných procesov a povzbudeniu psycho-emotívnej sústavy. Indikačná šírka hipoterapie je rozsiahla. V našich kúpeľoch sú jej doménou neurologické a ortopedické ochorenia. Hipoterapia je veľmi vhodnou rehabilitačnou metódou najmä pre deti s poruchami koordinácie (detské mozgové obrny), s nervovo-svalovými ochoreniami, pri ktorých sú svaly oslabené alebo veľmi stiahnuté. U dospelých sa v kúpeľoch účinne využíva hipoterapia pri liečbe sklerózy multiplex.
VOĽNÝ ČAS
VÝLETY V OKOLÍ
Gotická cesta - prvá turistická poznávacia cestoa na Slovensku. Predstavuje najzaujímavejšie a najvzácnejšie skvosty Spiša a Gemera. K týmto skvostom patria hradné komplexy Spišský hrad, Hrad Krásna Hôrka, Muránsky hrad, zachované historické jadrá miest, múzeá a katedrály, ale aj dedinské kostoly so vzácnymi stredovekými freskami, meštianske a remeselnícke domy či romantické kamenné mosty. Z prírodných skvostov sú to predovšetkým Národné parky Slovenský raj, Muránska planina a Pieniny, ako aj Chránená krajinná oblasť Slovenský kras v Gemeri, ktorej jaskyne boli zaradené do zoznamu dedičstva UNESCO.
Haličský kaštieľ - pochádzajúci z roku 1612 je dominantou obce Halič. Je situovaný na osamelom zalesnenom kopci. Z okien zámku možno vidieť 15 okolitých dedín a pri dobrej viditeľnosti i niektoré končiare Vysokých Tatier.
Kaštieľ Betliar - dvojposchodový reprezentačný kaštieľ patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Postavený bol okolo roku 1710 pre grófov Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Interiéry kaštieľa sú zariadené pôvodným zariadením s bohatými zbierkami nábytku, porcelánu, obrazov a poľovníckych trofejí. Okolie kaštieľa zaberá rozsiahly prírodný park so vzácnymi drevinami, sochami a fontánami.
Hrad Fiľakovo - výraznou dominantou mesta Fiľakovo na slovensko-maďarskom pomedzí je zrúcanina Fiľakovského hradu, ktorý prežil aj tatárske vpády v 13. storočí. V bašte je zriadená expozície histórie hradu z mesta. V hornom hrade možno nájsť zvyšky paláca, strážnu vežu a polkruhovú delovú baštu (tzv. hodinovú). Z hradu sa ponúka nádherý výhľad na mesto a jeho okolie. Turisti môžu využiť náučný chodník, ktorý okrem histórie hradu približuje geologickú minulosť hradného vrchu.
Jaskyňa Domica - nachádza sa na území Slovenského krasu v blízkosti štátnych hraníc s maďarskou republikou. Dĺžka jaskyne je 5080 m a tvorí jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike. Z bohatej sintrovej výplne sú typické štíty a bubny, kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. V súčasnosti prevádzkované sprístupnené časti merajú 1315 m, z toho plavba 140 m.
Ochtinská aragonitová jaskyňa - nachádza sa v Ochtinskom kryptokrase v Revúckej vrchovine, okres Rožňava. Je unikátnym prírodným javom podzemného krasu, ktorý púta pozornosť bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne i svojráznou genézou podzemných priestorov. Jaskyňa sa náhodne objavila v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Pre verejnosť je od roku 1972 sprístupnených 230 m.
Gombasecká jaskyňa - na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase, v kaňone Slanej medzi Rožňavou a Plešivcom leží Gombasecká jaskyňa. Dĺžka výverovej jaskyne je 1525 m. Vyniká unikátnymi tenkými sintrovými brčkami, ktoré dosahujú dĺžku až 3 m. Vyskytujú sa aj iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne sintrové náteky a kôry. Jaskyňu objavili v roku 1951 a sprístupnená je od roku 1955 v dĺžke 285 m. V roku 1968 sa ako prvá jaskyňa na Slovensku začala využívať na speleoterapiu.