Dovolenka na Slovensku - kúpele, wellness a hory
+421 948 720 226

Bardejovské kúpele



 

 

História

Bardejovské Kúpele - najstaršie kúpele na Slovensku.
Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Prvá písomná zmienka o meste Bardejov, pochádza z roku 1241. Miestní obyvatelia spoznali skoro liečivé účinky minerálnych vôd. Chýr o liečivých vodách sa však rýchlo šíril, preto v roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. Voda sa vyvážala aj mimo okolia kúpeľov. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov. Kúpeľní hostia obdivovali nie len účinky liečivých vôd, ale aj samotné prostredie a mesto Bardejov. Chýr o kúpeľoch sa rozšíril a preto okrem návštevníkov z blízkeho okolia, ktorí navštevovali kúpele krátkodobo, väčšina hostí trávila v kúpeľoch tri až šesť týždňov. Kúpele sa stali dôležitým liečebným centrom, ale aj centrom  spoločenského stretávania. Boli medzi nimi i významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a v roku 1895 sa tu dokonca liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. Ubytovaná bola v hoteli Deák, ktorý bol premenovaný na hotel Alžbeta. Kúpeľní hostia si dodnes môžu pozrieť sochu cisárovnej umiestnenú v parku pred hotelom Alžbeta.

 

 

Súčasnosť

Od roku 1997 sú Bardejovské Kúpele akciovou spoločnosťou, ktorej lôžková kapacita v hlavnej sezóne dosahuje 1000 lôžok, počet zamestnancov sa pohybuje od 200 do 250. BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s. majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov, okrem tradičnej liečby vnútorných ochorení pribudli do schváleného indikačného zoznamu choroby ženské, nervové  a ochorenia pohybového aparátu.
Vzhľad Bardejovských Kúpeľov sa v uplynulých rokov zmenil. Za posledných 8 rokov v kúpeľoch priebehali rozsiahle rekonštrukcie a modernizácia. Investovalo sa viac ako 7 mil. EUR do liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov. Ponúkaná je liečebná starostlivosť v zrekonštruovanej Balenoterapii a pre najnáročnejších klientov je k dispozícii luxusný hotel Alexander****.
Do komplexu spoločnosti BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s. patria štyri hotely - hotel Alexander****, Ozón***, Astória*** a Mier**, depandance hotelov (František, Diana), apartmánové domy Carola a Palmíra, liečebné domy Alžbeta a Helios a 10 menších ďalších ubytovaích zariadení - viliek. Kúpeľní hostia majú na výber z rôzných typov ubytovacích a stravovacích zariadení. Bardejovské Kúpele boli v niektorých starších listinách označované za „kúpele pokoja“. Klienti oceňujú krásne prostredie, malebnú prírodu a blízkosť samotného mesta Bardejov. Kúpele sú v pokojnom prostredí lesov s výbornými klimatickými podmienkami, nachádza sa tu pešia zóna a lesopark. Návštevníci ocenia aj turistické trasy v blízkosti Bardejovských Kúpeľov. V areáli kúpeľov sa nachádza letné kúpalisko s vyhrievanou vodou, tenisové kurty a krytá tenisová hala, miniaturgolf, kyslíková dráha, turistické + cyklistické chodníky, Múzeum ľudovej architektúry - skanzen, kino, obchodné centrum.
Medzi najnavštevovanejšie atrakcie kúpeľov patrí moderné Wellness SPA  - bazénový a saunový svet s kapacitou 150 návštevníkov a Beauty Studio vybavené najmodernejšími prístrojmi na kozmetické kúry a tvarovanie postavy nachádzajúce sa v hoteli Ozón. V zariadeniach sa poskytuje kúpeľná starostlivosť klientom zdravotných poisťovní (dospelí aj deti), samoplatiacim klientom, klientom na rekondičných, ozdravných a relaxačných pobytoch.

Indikácie

I. Onkologické choroby - stavy po ukončení onkologickej liečby bez akýchkoľvek známok onkologického ochorenia.

II. Choroby obehového ústrojenstva - stavy po akútnej karditíde, chlopňové chyby, ischemické choroby srdca, stavy po infarkte myokardu, Hypertenzívna choroba I., II. a III. štádia, ochorenia končatín na podklade aterosklerózy, stavy po trombózach a tromboflebitídach, stavy po operáciách srdca a stavy po revaskularizačných a cievnych rekonštrukciách na srdci, stavy po rekonštrukciách a revaskularizačných operáciách

 

III. Choroby tráviaceho ústrojenstva - žalúdočné dyspepsie a benígne ochorenia pažeráka, vredová choroba žalúdka, dvanástorníka a pažeráka, pečene a pankreasu, črevné poruchy motoricko-evakuačné, Crohnova choroba, proktokolitída, stavy po resekciách tenkého a hrubého čreva, chronické ochorenie žlčníka, stavy po operáciách žlčníka a žlčových ciest, stavy po akútnej hepatitíde, stavy po akútnej pankreatitíde, oslabenie celkového zdravotného stavu.

IV. Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou - diabetes melitus, obezita s poruchami metabolizmu alebo hyperurikémiou, hyperlipoproteinémie, dna, tyreotoxikóza a stavy po operácii štítnej žľazy.

V. Netuberkulózne choroby dýchacích ciest - chronické bronchitídy, astma bronchiálna v pokoji, stavy po opakovanom zápale pľúc, stavy po operáciách na dolných dýchacích cestách, hypertrofické zápaly a atrofické zmeny horných dýchacích ciest, alergické nádchy, chronické sinusitídy a sinobronchitídy, stavy po operáciách horných ciest dýchacích.

VI. Choroby obličiek a močových ciest

VII. Ženské choroby - klimakterický syndróm

VIII. Choroby z povolania.

Sú tu vytvorené vhodné podmienky pre kúpeľnú liečbu chronických ochorení obličiek a močových ciest a pre podpornú liečbu pri osteoporóze. Pre všetky tieto ochorenia, s výnimkou chorôb z povolania, sú indikácie aj pre kúpeľnú liečbu detí. Zdravotnícka starostlivosť je zabezpečená vo všetkých kúpeľných hoteloch, kde sú pacienti vyšetrení na zodpovedajúcej odbornej úrovni zdravotníckeho personálu. Celý komoplex podávaných liečebných procedúr zabezpečuje Kúpeľný dom, kde je zriadená Balneoterapia s kúpeľnou poliklinikou. Minerálne vody v rámci pitnej kúry sú podávané na Kolonáde v časových intervaloch (ráno - napoludnie - večer).

 

Minerálne vody

Bardejovské Kúpele sú výnimočné predovšetkým vyhľadávanými minerálnymi vodami. Tieto vlastne určujú a aj rozširujú liečebné možnosti a tým aj neobvyklé široké indikačné zameranie Bardejovských Kúpeľov. Minerálne pramene vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území.

Bardejovské minerálne vody majú túto klasifikáciu: prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.


Prameň  H E R K U L E S – Je obsahom minerálnych látok a kysličníka uhličitého najsilnejším prameňom na Slovensku. Osvedčuje sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest najmä preto, že svojim obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov z dýchacích ciest. Je veľmi účinný pri cukrovke.

Prameň  H L A V N Ý - kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách a žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi.

Prameň  L E K Á R S K Y - alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

Prameň  A L Ž B E T A – S malým obsahom sodíka sa veľmi osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.

Prameň  K L Á R A – Voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov.

Prameň N A P O L E O N – Voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie: choroby žlčových ciest, choroby colitídy, chronické poruchy pečene.

Prameň  A N N A – Voda je hydrouhličitanová, chloridová, sódna so zvýšeným obsahom kyseliny metabolitej. Používa sa na liečenie: žalúdočná dyspepsia, chronické choroby pankreasu, choroby horných dýchacích ciest.

 

Okolie

Skanzen Bardejovské Kúpele  je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.

Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu. Sú tu zastúpené 4 druhy stavieb:

a/ obytné zrubové domy- ich najrozšírenejšie varianty : dom chudobného roľníka z dediny Frička, postavený v r. 1887, dom chudobného roľníka z Hrabovej Roztoky z r. 1896 , dom stredného roľníka z Petrovej z r. 1896, obytná stavba drobného roľníka z Maľcova z r. 1899 dom roľníka z Kračúnoviec z konca 19. storočia

b/ rôzne hospodárske stavby: sýpky alebo sypance (z lokalít Petrova, Kračúnovce, Maľcov a Andrejovej) stodoly (z Hankoviec a Tarbaja) studňa kováčska dielňa z Abrahámoviec z 30 rokov 20. stor. sušiareň ovocia chliev z Veľkropu včelín s drevenými úľmi, najstarší datovaný úľ na Slovensku z roku 1691

c/ technické stavby: unikátne vŕtne zariadenie na výrobu drevených, (prevažne borovicových) vodovodných rúr na vodný pohon, ktoré pochádza z Bardejova, časť z 18. stor. a r. 1932, rekonštruované v roku 1963 technické zariadenie na domácku výrobu súkna - valcha z Livova (ktorá slúžila na spracovanie vlnenej tkaniny do hustého súkna ), časť z roku 1888 a časť z 1948

d/ sakrálne stavby: drevený kostolík východného obradu z dediny Zboj z roku 1766, prevezený do Bardejovských Kúpeľov v roku 1967, Zvonica s bránkou z Nižného Orlíka z roku 1763, Zvonica z Nemcoviec, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. stor,. Gréckokatolícky drevený kostol z Mikulášovej z roku 1730, zrekonštruovaný v roku 2005

Objekty sú zariadené nábytkom a náradím zodpovedajúcim obdobiu vzniku stavieb. Mimo skanzenu je umiestnený drevený kostolík z Mikulášovej, postavený v roku 1730, do B. Kúpeľov prevezený v roku 1931 a v súčasnosti je v správe Šarišského múzea.

Najcennejšie exponáty:

unikátne vŕtne zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr na vodný pohon, 18. stor. technické zariadenie na domácku výrobu súkna - valcha z Livova, 1888 a časť 1948

Turistika

Vyhľadávaným turistickým miestom je pohorie Čergov s najvyšším vrchom Minčolom / 1157 m. /. Najstaršími prírodnými rezerváciami sú hrad Zborov, chránená oblasť s hradnou zrúcaninou, Magura / Stebník / , Becherovksá tisina, Regetovské rašelinisko. Medzi chránené náleziská v okrese patrí aj Slatina pod Lieskovcom. Turistické trasy na vrchol Javoriny poskytujú prekrásny pohľad na územie Poľska / Beskid Nisky /. V lokalite obce Cigelka sa nachádza prírodný minerálny prameň Cigelka, ktorý má priaznivé účinky pri žalúdočných poruchách.

 

BARDEJOV A JEHO HISTORICKÉ PAMIATKY

Mesto Bardejov píše svoju históriu od roku 1241. Jeho cennou devízou sú pamiatky vytvorené už v období stredoveku. Mesto ležalo na obchodnej križovatke a bolo preferované uhorskými panovníkmi. Obdržalo aj mnoho privilégií a to hlavne právo konať výročný jarmok, právo skladu, hrdelné právo a ďalšie. Jedným z najdokonalejších gotických mestských opevnení na Slovensku je hradobný systém v Bardejove. V súčasnosti patrí k najzachovalejším mestským obranným systémom a svojím významom sa zaraďuje do európskeho fondu kultúrneho dedičstva. Už v 50-tych rokoch bolo historické centrum mesta vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Mesto Bardejov sa do Zoznamu Svetového dedičstva zapísalo 2.12.2000. V súčasnosti je Bardejov 33 tisícové mesto, ktoré tvorí administratívne centrum horného Šariša a považuje sa za jedno z najkrajších miest na Slovensku.
 

RADNIČNÉ NÁMESTIE S MESTSKOU RADNICOU

Stred mesta tvorí obdlžníkové námestie obkolesené z troch strán 46-timi poschodovými meštianskymi domami, postavenými na typických úzkych stredovekých parcelách, kolmých na námestie. Do námestia sú orientované všetky významné ulice historického jadra. Historické námestie patrí medzi najkrajšie miesta Bardejova. Nachádzajú sa na ňom vieceré kaviarničky či cukrárne, z ktorých je malebný pohľad na námestie.

Mestská radnica bola sídlom mestskej rady, centrom obchodného, spoločenského a kultúrneho života mešťanov. Na severnej strane pod hodinami je umiestnený erb mesta a na južnom štíte vyniká kamenná plastika rytiera Rollanda, ktorý chránil mestské práva. Dnes sú tu umiestnené najhodnotnejšie časti fondov Šarišského múzea.

 

BAZILIKA MINOR SV. EGÍDIA

Chrám sv. Egídia je druhým najväčším  chrámom v Košickej arcidiecéze. Veža baziliky meria 76 metrov a zaraďuje sa medzi najvyššie kostolné veže na Slovensku. Veža je šesť poschodová, na štvrtom poschodí je umiestnená zvonica s novými zvonami Ján a Urban, osadenými v roku 1995 a pôvodný zvon Signum vyrobený v roku 1625. Pôvodné zvony Ján a Urban boli osadené pred baziliku. Na šiestom poschodí je vyhliadka. Interiér kostola, v ktorom je zachovaných 11 gotických krídlových oltárov, mohutná golgota, brondzová krstiteľnica, patronátne lavice a štallá, luster, liturgické potreby a mnoho ďalších pamiatok patrí k najvzácnejším na Slovensku. Slávnostné povýšenie chrámu na baziliku minor, na základe Apoštolského BREVE pápeža Jána Pavla II. sa uskutočnilo 29. septembra 2001. Týmto sa bardejovský chrám stal v poradí už siedmou bazilikou na Slovensku. Bazilika je vyhľadávaným miestom väčšiny turistov, ktorí do Bardejova zavítajú.


MESTSKÉ OPEVNENIE A BAŠTY

V súčasnosti patrí mestské opevnenie k najzachovalejším mestským obranným systémom  a svojím významom sa zaraďuje do európskeho fondu kultúrneho dedičstva. Väčšina bášt bola postavená na rozhraní 15. a 16. storočia. Na vstup do mesta slúžili štyri vstupné brány. Kvôli bezpečnosti a zameraniu môžných atakov sa doň vchádzalo každý deň inou bránou. Okolo hradieb bola vodná priekopa. Pôvodne tvorilo mestské opevnenie 18  bášt, dnes je zachovaných sedem.


KALVÁRIA - KOSTOL SV. KRÍŽA

Vytvára na kopci východne od mesta nádhernú scenériu. Kostol sv. Kríža je postavený v eklektickom historizujúcom slohu s výraznou kresbou fasády. Celý komplex dopĺňajú kaplnky, symbolizujúce jednotlivé zastavenia Kristovej krížovej cesty. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1863 - 1869 zásluhou vtedajšieho bardejovského farára Eduarda Kacvinského, ktorý je tam aj pochovaný. Kostol je jednoloďový. Samotný výstup na Kalváriu predstavuje príjemnú prechádzku. Z Kalvárie je krásny pohľad na celé mesto Bardejov.

video
bardjovske text
Bardejov - Bardejovske Kupele a okolie
Bardejovské kúpele

Prečo my?

Bezpečná dovolenka na Slovensku

pobyty v kúpeľoch, wellness a na horách

Garancia najnižšej ceny a skvelé zľavy

nakúpite u nás za rovnakú cenu ako priamo v kúpeľoch a wellness

Prvá cestovná agentúra na Slovensku

zameraná na incomming a pobyty v kúpeľoch a wellness

Dôveru nám dalo viac ako 100 000 klientov

už 20 rokov na trhu a tisíce spokojných zákazníkov

Našli sme pre vás 4 pobyty

Bardejovské Kúpele
- 6x ubytovanie
- 6x stravovanie: plná penzia
- lekárske vyšetrenie, 3 procedúry
od  522 / pobyt
Piešťany
- 2x ubytovanie v hoteli Park****
- stravovanie: polpenzia
- procedúry, wellness
od  234 / pobyt
Bardejovské Kúpele
-3x ubytovanie
-3x plná penzia
-balíček procedúr
-Silvestrovský večer
od  374 / pobyt
Bardejovské Kúpele
- 3x ubytovanie
- 3x plná penzia
- balíček procedúr
- Silvestrovská večera
od  470 / pobyt